בטיחות בג’אגלינג אש

(מאת דניאל ברקת)

 

אזהרה !

ג’אגלינג עם אש הינו עיסוק מסוכן ביותר !

אין לראות במאמר המלצה או הוראות כל שהן לביצוע להטוטי אש !

הביצוע הינו על אחריותכם בלבד , ומיועד למבוגרים מעל גיל 18 !!!

 

במידה והחלטתם בכל זאת שהגיע הזמן לנסות ללהטט באש, יש מספר דברים שחשוב מאוד שתקפידו עליהם לפני ובמהלך הג’אגלינג. במאמר אסקור את הנקודות העיקריות שיש לשים לב אליהם. בכל מקרה, תמיד צריך להפעיל שיקול דעת. אי אפשר להיות זהירים מדי כשמדובר בלהטוטי אש.

מיומנות

לפני שאתם מנסים להטוט כלשהו באש, ודאו קודם שאתם מסוגלים לעשות אותו בביטחון ללא אש. קחו בחשבון שלבצע את הלהטוט באש יהיה קשה יותר. המשקל של הציוד ישתנה בגלל חומר הדלק בקצוות, הידית עלולה להפוך לחלקה יותר וכמובן – יש אש בקצה! אל תקשיבו לכל מי שיגיד לכם “האש מחדדת את האינסטינקטים”. היא לא.

גם כאשר הדלקתם את הציוד, ודאו שאתם מתחילים לאט, ומבצעים רק תנועות שאתם בטוחים במאה אחוז שתצליחו לבצע. ג’אגלינג עם אש הוא לא הזמן המתאים לנסות וללמוד תנועות חדשות שלא ניסיתם קודם. למרות שאחרי כוויה או שתיים המוטיבציה שלכם להצליח תגדל מאוד…

ציוד

כדי לעשות ג’אגלינג עם אש בצורה בטוחה, צריך ציוד מקצועי. נכון שזה מבאס שהפוי החדשים שקניתם מהחנות הסופר זולה נקרעים? זה הרבה יותר מבאס כשזה מחובר לכדור אש בוער בקצה.

ודאו שהציוד שאתם קונים מגיע מחברה מוכרת, לפחות עד שאתם מנוסים מספיק כדי לשפוט בעצמכם את האיכות שלו. חשוב לוודא שהקצוות הבוערים של הציוד עשויים מקבלר – חומר שפותח במקור על ידי נאסא לצורך בידוד חלליות, ואומץ על ידי קהילת הג’אגלינג העולמית בתור החומר הבטיחותי והעמיד ביותר לג’אגלינג אש. המאפיינים העיקריים של הקבלר הינו העמידות הגבוהה שלו לחום, העמידות הכימיקלית שלו, והעובדה שהוא לא נדבק לעור כאשר הוא בוער.

לפני שאתם מתחילים ללהטט, הסתכלו על הציוד שלכם. ודאו שאין ברגים רופפים, קצוות משוחררים של קבלר, או כל דבר שמעיד שהציוד לא במצב מצויין.

חומר בערה

בחירת חומר הבערה בו תשתמשו חשובה ביותר. לחומר הבערה יש מספר מאפיינים שישפיעו על הבטיחות שלכם וכן על איכות ומשך הבערה. בין המאפיינים האלה חשוב שתדעו את נקודת ההתלקחות של החומר (flash point- הטמפרטורה הנמוכה ביותר שבה החומר מייצר מספיק גזים כדי להידלק מניצוץ). ככל שנקודת ההתלקחות גבוהה יותר, כך חומר הבערה בטוח יותר לשימוש, אבל גם יהיה קשה יותר להדליק אותו. עוד פרמטר חשוב זה הגזים שנפלטים בעת הבערה. ככל שהבערה נקייה יותר – כך הדלק בטוח יותר לשימוש.

באופן כללי, חומר הבערה המומלץ ביותר שנמכר בארץ הוא שמן מנורות, שמוכר גם כפראפין. במידה ואין לכם כזה, ניתן להשתמש בנפט שאותו ניתן לקנות במרבית תחנות דלק. הנפט בוער משמעותית פחות נקי משמן המנורות, אבל הוא עדיין טוב יותר מהחלופות האחרות.

מסולר ובנזין יש להימנע! סולר אומנם בעל נקודת התלקחות גבוהה, אך בשל הזיקוק הנמוך שהוא עובר הבערה שלו מאוד מלוכלכת ולכן פולטת לאוויר גזים רעילים אותם ממש לא תרצו לנשום, מעבר לזה שלוקח לציוד הרבה זמן להידלק כראוי. בנזין גם הוא עובר זיקוק נמוך ולעיתים מכיל חומרים רעילים נוספים כמו עופרת. נוסף על כך, טמפרטורת הבערה שלו גבוהה יותר משל דלקים אחרים, מה שמזיק לציוד ומסוכן יותר לכם.  בניגוד לאמירה הרווחת, בנזין אינו “מתפוצץ”, לפחות לפי ההגדרה הפיזיקלית הטהורה, אך מכיוון שנקודת ההתלקחות שלו היא סביב מינוס 45 מעלות צלזיוס (בהשוואה לנפט שנע בין 50-60 מעלות צלזיוס) הסיכוי להתלקחות בלתי רצויה מאוד גבוה!

קיים גם חומר הנקרא בנזין לבן (שימו לב, זה לא בנזין הנמכר בתחנת דלק..). ניתן למצוא אותו בפחיות מתכת של ליטר בחנויות טמבור שונות. הוא בעל דליקות גבוהה ונדיפות גבוהה. למי שאין שמן פאראפין הוא פיתרון מסויים כאשר רוצים ללהטט באש במקומות סגורים, מאחר וכמעט שאינו מעשן. אך הוא נדלק בבת אחת, בלהבה גדולה, ומחזיק יחסית מעט זמן בערה.

את הציוד יש לטבול בחומר הבערה כאשר הוא קר (במידה וזו לא הפעם הראשונה שאתם מלהטטים בציוד ברצף, תנו לו להתקרר קודם!) למשך מספר שניות, ולאחר מכן יש לנער היטב את הציוד כדי לוודא שאין עודף של חומר בערה. אם לא תנערו את זה עכשיו, החומר יתיז עליכם בזמן הג’אגלינג. במקרה הטוב הוא סתם יהיה רותח, במקרה הרע הוא יהיה בוער.

מיקום

עוד פרמטר חשוב לשמירה על הבטיחות הוא המיקום. ודאו שאתם מלהטטים במקום פתוח, ללא עצים או שיחים בסביבה, ושהקרקע עליה אתם עומדים לא מכוסה בחומר שבוער בקלות (קוצים או דשא יבש למשל).

לבוש

למרות שאתם מיומנים מאוד ומשתמשים בציוד הטוב ביותר, עדיין יש סיכוי שתפגעו בעצמכם בזמן הלהטוטים. בשביל זה חשוב מאוד שתלבשו בגדים מתאימים כגון ג’ינס, בגדי עור או בד טבעי אחר. חשוב מאוד לא ללבוש בגדים סינטטיים (פליזים או בגדי ניילון) משום שאלה נמסים במגע עם חום ונדבקים לעור. כמו כן ודאו שאין לכם שרוכים משתלשלים מהבגדים, סיבים רופפים או כל דבר אחר שעלול להיתפס ולהידלק באש. אם יש לכם שיער ארוך – אספו אותו לפני הג’אגלינג

ליווי והשגחה

אש לא עושים לבד. דבר ראשון – כי מה הקטע באש אם אין את מי להרשים? ובנימה קצת יותר רצינית, אם חס וחלילה משהו ישתבש, נוכחות של אדם נוסף יכולה להציל חיים. אדם נוסף יוכל לשים לב אם תדליקו את עצמכם בטעות, לפני שאתם תוכלו לשים לב לזה. הוא יוכל לעזור לכם להשתחרר אם הציוד יסתבך בשיער ובבגדים שלכם ובמקרה הכי גרוע, יוכל להזעיק עזרה. ודאו שיש איתכם לפחות עוד אדם אחד שמודע לעובדה שאתם מלהטטים באש, ושהסברתם לו מה עלול לקרות ומה עליו לעשות במקרה כזה. אם אתם יכולים להשיג מישהו שכבר מלהטט בעצמו באש – זה אפילו יותר טוב.

אמצעי כיבוי ועזרה ראשונה

לפני שאתם מתחילים ללהטט באש, ודאו שיש לכם אמצעי כיבוי ראויים. מים הם לא תמיד פיתרון טוב משום שמרבית חומרי הבערה קלים יותר ממים. זו עוד סיבה שבגללה חשוב לדעת באיזה חומר בערה אתם משתמשים. שימו ליד המלווה שלכם דלי עם מים, דלי עם חול ומגבת לחה. אם יש לכם אפשרות, השיגו מטף כיבוי אש שמתאים לכיבוי שריפות דלקים (מטפי אבקה או מטפי CO2  יעשו את העבודה). בנוסף, השיגו ערכת עזרה ראשונה מיועדת לטיפול בכוויות. כמה שלא תשתדלו, במוקדם או במאוחר אתם עלולים לקבל כוויה מהציוד שלכם. רצוי שתהיה לכם ערכת עזרה ראשונה שאתם יודעים כיצד להשתמש בה. בכוויות – טיפול ראשוני נכון יכול למנוע הרבה מהכאב אחר כך.

תהנו!

בנוסף לכל מה שכתבתי למעלה, חשוב מאוד שתהנו מזה! ג’אגלינג אש יכולה להיות חוויה מסעירה ומרגשת, ואם תשמרו על כללי הבטיחות שמופיעים במאמר, היא תוכל להיות גם חוויה רב פעמית.